91521-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service hissar
Referensnummer: SPF2022-030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
B:s målsättning är att dess hyresgäster och andra användare kontinuerligt ska ha tillgång till fastigheternas hissar utan att verksamhet störs av driftstopp eller andra problem. Samtliga hissar ska uppfylla gällande lagar och andra föreskrifter, samt vara godkända i återkommande besiktning och vid revisionsbesiktning i samband med ändring som är av väsentlig betydelse för säkerheten.
Denna upphandling avser anläggningar i geografiskt område: Stockholm, Södermanland, Östergötland, Småland, Västergötland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen