91568-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Motorfordon för godstransport
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil Tridem Krok 8x4, köp av 1 st.
Referensnummer: Tfnså2017/79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av 1 st. fabriksny lastbil Tridem Krok 8x4.
Användningsområde: anläggningskörning med tippbart släp, rangering på miljöstationer, vinterväghållning inkl. plogning sand, saltning, bortforsling av snö (krypkörning vid snöslunga m.m.).
Sandupptagning (ska dra en sopmaskin senior).
Upphandlingen genomförs med hänvisning till påbörjad upphandling enligt villkoren i gamla LOU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport, 34134100 Lastbilar med flak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar behovet av 1 st fabriksny lastbil Tridem Krok 8x4.