Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållsdepå till Öresundstågen, Kärråkra, Hässleholm L106 – Leverans av spårväxlar.
Referensnummer: 999919-401489-1700750
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34940000 Järnvägsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Leveransen omfattar projektering och leverans av spårväxlar.
Respektive spårväxel ska utrustas med växelvärme, växelindikator, omläggningsanordning samt styrningsskåp. Utöver detta ingår växelvärmeskåp och växelstyrningstavlor. Det ingår även att medverka vid driftsättning av anläggningen. Säljaren ska även ställa kompetens avseende leveransen till förfogande under hela entreprenadtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34941800 Spårväxlar, 34944000 Uppvärmningssystem för spårväxlar, 34946220 Växeltungor, korsningsstycken, växelstag och växlar, 34946224 Järnvägsväxlar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen