2. Förfarande
Förfarande
Titel: Västra hamnen Hudiksvall
Beskrivning: Objektet avser bl.a. anläggande av nya gator, GC-stråk och parker med tillhörande belysningsanläggning samt utförande av nytt VA-system. För ledningsägare, kraftförsörjning, Fjv och opto ska markarbeten utföras. Total bruttoarea ca: 35 000 m2. Vissa delar kan inte färdigställas i sin helhet, pga exploatering av kvartersmark, varför viss succesivt färdigställande blir en förutsättning.
Intern identifierare: 15299
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45316100 Installation av utomhusbelysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Västra hamnen Hudiksvall