Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationell leasing personalbilar
Referensnummer: 2019.025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Mälarenergi AB är ett infraservicebolag med ca 760 anställda. Företaget har sedan 2016 erbjudit miljöfordon som personalbilarbilar till all tillsvidareanställd personal, detta som en del i klimatarbetet för en hållbar utveckling. Bilarna är avsedda att användas för privat bruk. Den anställde finansierar leasingen av upphandlade fordon. Den anställde har rätt att välja vilken leverantör som ska leverera önskad bil, av leverantörer som Mälarenergi har godkänt. Mälarenergi uppskattar volymen på avtalet till cirka 50 bilar under avtalstiden. Uppskattningen grundas på statistik från tidigare köp eller omsättning av befintliga ramavtal samt vad som kommit fram i förstudien. Beställning kommer ske löpande vid behov under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen