91752-2021 - PlaneringSverige-Boden: Läkemedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av läkemedel
Referensnummer: FM2021-1911
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver både nationell och internationell sjukvårdsverksamhet. Upphandlingen omfattar samtliga, på svenska marknaden, registrerade läkemedel för beställning på rekvisition (ej recept) för såväl humant som veterinärt bruk, med några undantag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen