91882-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Restaurang- och serveringstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av restaurang, café, butik, varuautomater och catering
Referensnummer: UPPH2022-00046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konsessionsdrift av Restaurang med tillagningskök, 3 Caféer med mindre kök för beredning, Butik och Café med kök för enklare beredning vid Akademiska sjukhuset samt Varuautomater och Catering för Region Uppsala.
Omsättning för ovan beskrivna enheter var 2021 ca 23 miljoner sek, 2020 ca 23 miljoner sek, 2019 ca 30 miljoner sek.
Målet är att uppnå kvalitativ och stabil leverans av efterfrågade varor och tjänster.
Att erbjuda personal, patienter och besökare möjligheter att handla ett varierat utbud av goda och näringsriktiga måltider och fika, på ett lätt och snabbt sätt.
Sortimentet ska passa både köpstarka och köpsvaga kunder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55310000 Restaurangserveringstjänster, 55330000 Kafeteriaverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av konsessionsdrift av Restaurang med tillagningskök, 3 Caféer med mindre kök för beredning, Butik och Café med kök för enklare beredning vid Akademiska sjukhuset samt varuautomater och catering för Region Uppsala.
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser tjänstekoncession för drift av butik, caféer och restauranger enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt och tillhörande bilagor.
objekt 1
Ingång 10, Restaurang med café
Ingång 70, Butik med café
Ingång 100 café
Ingång 95-96 café
Ingång 30 café Catering
objekt 2
Catering
objekt 3
Varuautomater
Region Uppsala har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för drift i Regionens fysiska lokaler. Region Uppsala har för avsikt att teckna avtal med upp till fyra leverantörer för leverans av Varuautomater till regionen. Region Uppsala har för avsikt att teckna avtal med upp till fyra leverantörer för leverans av Catering.
Beställaren saknar avtal gällande Varuautomater för annan placering än Akademiska sjukhusets lokaler. Leveranserna ska ske successivt efter avrop under avtalsperioden.
Bakgrund
På sjukhusområdet finns idag en restaurang och fyra caféer varav ett är ligger i anslutning till en butik/kiosk. Caféerna har idag olika koncept och serverar förutom fika även enklare matalternativ som kan ätas både på plats och kan tas med. I restaurangen serveras lagad mat som kan ätas på plats eller tas med. I butiken finns ett enklare sortiment av varor och artiklar, tidningar, lotter mm. Även här kan man köpa med sig en matlåda eller annat i matväg. I avtalet ingår även catering. Enheterna kommer att tillgodose och serva patienter, personal, studenter och övriga besökare.
Nuvarande huvudsaklig personalrestaurang vid Akademiska sjukhuset är stängd, då byggnaden rivs för att ge plats åt nya byggnader. I och med detta är behovet stort av försäljning av mat och fika, på sjukhusområdet. Byggnaden för personalrestaurang förväntas vara klar för att servera måltider vid årsskiftet 2024/2025.