91916-2017 - PlaneringSverige-Varberg: Ingenjörstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska Konsulter, Varbergs Bostads AB.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs Bostads AB inbjuder till anbudsgivning för ramavtal avseende Tekniska Konsulter i följande konsultkategorier:
1. El- och Hissprojektör.
2. VS och Ventilationsprojektör
3. Teknisk beskrivning, Bygg enl. AMA.
4. Geoteknik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2. VS och Ventilationsprojektör.