91938-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdsröjningar och andra manuella arbeten.
Referensnummer: 512-2481-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan:
Länsstyrelsen Östergötland (org.nr 202100-2270), naturvårdsenheten, inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal gällande ”Naturvårdsröjningar och andra manuella arbeten”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211300 Trädröjning, 77211500 Trädvård, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän beskrivning och syfte:
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av kompetent arbetskraft som på ett effektivt sätt genomför motormanuella arbeten (med exempelvis motorsåg och röjsåg) samt manuella arbeten i naturreservat och andra skyddade områden i Östergötlands län.
Länsstyrelsen Östergötland ansvarar för skötseln av merparten av länets ca 240 naturreservat, ca 200 andra skyddade områden och 140 Natura 2000-områden som inte är naturreservat. För att natur- och kulturvärdena i områdena ska bibehållas och utvecklas krävs i många fall röjning, gallring och avverkning. Områdena omfattar ett stort antal naturtyper som alla har speciella krav på skötselinsatser. I naturreservaten finns dessutom ofta olika anordningar för att underlätta för friluftslivet samt anordningar för betesdrift. Dessa kräver kontinuerlig tillsyn, underhåll och skötsel.
Mer detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt 4: ”Krav på tjänsten”.