Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av hyra och skötsel av entrémattor till KTH Campus.
Referensnummer: V-2016-0754
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39530000 Större och mindre mattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar hyra, skötsel, tvätt samt utbytesservice av entrémattor till KTH Campus.
Utöver detta önskar KTH att anbudsgivaren i förekommande fall även ombesörjer tvätt av KTH:s egna entrémattor och andra typer av textilmattor.
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör för en period om två (2) år med möjlighet till förlängning om ett (1) + 1 år med oförändrade villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39531000 Mattor, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antalet mattor KTH avser att beställa vid avtalsstart är ca. 200 st. En viss flexibilitet i antalet mattor kan förekomma. Anbudsgivaren skall byta ut samtliga entrémattor i enlighet med den angivna bytesfrekvensen som finns i upphandlingsdokument. I uppdraget skall ingå transportservice av mattor.