91990-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Postsorteringsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Central posthantering
Referensnummer: 2017-5103-4060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30132100 Postsorteringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Centrala studiestödsnämnden (CSN) genomför upphandling av Central posthantering.
Uppdraget gäller central posthantering, det vill säga postöppning, sortering/preparering, skanning, teckentolkning, upprättning, arkivering, gallring samt återsökning av fysiska dokument.
CSN har en stor produktion av blanketter, faktablad och informationsbroschyrer som sänds ut till våra kunder. En stor del av de blanketter vi skickar ut återkommer med faktauppgifter ifyllda. Den största delen av dessa blanketter hanteras hos CSN:s nuvarande leverantör av Central posthantering. Tolkat data överförs till CSN:s handläggningssystem för automatisk bearbetning och de fysiska dokumenten arkiveras.
Tidigare arkiverade dokument måste övertas av ny leverantör för att möjliggöra återsökning av originaldokumenten. Arkivering ska ske enligt gällande regler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30132100 Postsorteringsutrustning, 48613000 Elektronisk databehandling, 48811000 System för elektronisk post, 64112000 Posttjänster för brev
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen