92001-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Prenumerationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prenumerationsservice.
Referensnummer: 333/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79980000 Prenumerationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att tillgodose de behov som finns för prenumerationsservice av svenska och utländska tidningar och tidskrifter.
Tjänst och utbud:
Leverantören ska teckna prenumerationer på uppdrag från Göteborgs stad och från upphandlingens avtalsanvändare.
Leverantören ska fungera som agent mellan beställaren och förlag gällande att förmedla svenska och utländska tidningar och tidskrifter i tryckt och elektronisk form och att hantera alla kontakter med förlagen.
I leverantörens servicefunktioner ska bland annat ingå att hantera ny- och avbeställningar, förnyelse, betalningsströmmar, kontakter, reklamationer och förhandlingar med förlag om priser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen