Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fasadarbeten, murning och putsning
Referensnummer: 23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal med två (2) entreprenör för genomförande av fasadarbeten på murande och putsade fasader. Invändig murning och putsning i samband med ombyggnad samt övriga förekommande arbeten inom mur och puts för områdesindelningen lokaler och bostäder.
Avtalet omfattar planerat fastighetsunderhåll, akuta underhållsarbeten och mindre om- ny- och tillbyggnader samt omfärgning av putsade fasader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262320 Putsning och avjämning, 45262522 Murning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen