92170-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster byggentreprenader m.m.
Referensnummer: KSUH18/2-205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal som generalkonsult för besiktningstjänster inom byggentreprenader inklusive tillhörande installationer m.m.
Avsikten är att teckna ramavtal med två rangordnade konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen