Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Mallverktyg
Referensnummer: 3.2.7-2023-1745
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan gällande mallverktyg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48310000 Programvara för dokumentredigering, 48316000 Programvara för presentation, 48317000 Programvara för ordbehandling, 48324000 Programvara för diagram, 48325000 Programvara för formhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Migrationsverkets mallverktyg för administration och val av mallar för dokumenthantering (Mallväljaren) är en egenutvecklad produkt som utvecklats i Visual Basic. Migrationsverkets version av Windows kommer att uppgraderas inom en snar framtid vilket kan medföra att Mallväljaren inte längre fungerar optimalt, varför myndigheten vill ta del vilka system som marknaden kan erbjuda.
Systemet hantera mallhantering för ordbehandling (exempelvis Word), kalkylprogram (exempelvis Excel), presentationsprogram (exempelvis PowerPoint) och arkivbeständigt format (exempelvis pdf-a).
Migrationsverket har ca 850 mallar idag för olika ändamål huvudsaklig i Word.