92217-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster.
Referensnummer: KS 2017/199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal för att tillgodose kommunens behövs av reklambyråtjänster inom bland annat grafisk formgivning, kampanjer, textförfattande, strategisk kommunikation, grafisk profil och marknadsföring.
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning på upp till två (2) år.
Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om upphandlingen:
Kommunikationsarbetet i kommunen koordineras av en central kommunikationsenhet. Kommunikationsenheten arbetar bland annat med varumärkes- och marknadsfrågor, grafisk formgivning, sociala medier, mediakontakter, kriskommunikation samt fungerar som en stödfunktion åt kommunledning och övrig verksamhet i kommunen. Upphandlingen syftar till att tillgodose det behov av reklambyråtjänster som finns i de fall särskild kompetens saknas inom kommunikationsenheten eller då resurserna inte räcker till. Upphandlingen kommer resultera i ramavtal med upp till 3 reklambyråer med kapacitet och kompetens att hantera såväl strategiska kommunikationsuppdrag och kreativa reklambyråtjänster som enklare produktioner inom text och formgivning. Uppdrag ska utföras i nära samarbete med Ängelholms kommuns kommunikationsenhet. Exempel på uppdrag kan vara: grafisk formgivning, kampanjer, textförfattande, strategisk kommunikation, grafisk profil, marknadsföring m.m. Exakta siffror kring tidigare års volym finns inte då kommunen för närvarande inte har något avtal inom det aktuella området. Årsvolymen uppskattas dock till ca. 1 500 000 SEK. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Uppdrag inom området som påbörjats innan tid för avtalsstart omfattas ej.
Omfattning:
Se punkt 3.2.1 Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.