92222-2020 - ResultatSverige-Kristinehamn: Bokbussar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bokbuss
Referensnummer: Kn 2017:5-522
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144760 Bokbussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser engångsköp av en (1) fabriksny bokbuss till Kristinehamns kommuns bibliotek, enligt de i upphandlingsdokumentet ställda krav.
Bakgrund
Kommunens nuvarande bokbuss levererades i februari år 2003 och körs förutom i Kristinehamn även i Filipstads kommun, som enligt avtal köper en del av bokbusstjänsten.
Bokbussen kör i genomsnitt fyra (4) turer per vecka och har en årlig körsträcka på ca 2 000 mil. Antalet hållplatser i de båda kommunerna är i dagsläget 130 stycken. Bokbussen kör både på småvägar (grus och asfalt), större landsvägar och i stadsmiljö. Hållplatstiderna varierar mellan 15 minuter till 2 timmar.
År 2018 gjordes ca 30 000 lån på bokbussen. Under skolturerna är bokbussen oftast dubbelbemannad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser köp av en (1) fabriksny bokbuss till Kristinehamns kommuns bibliotek.
Omfattning
Målsättning och inriktning
Kommunens målsättning är att den nya moderna bokbussen kommer att fungera som informatör, inspiratör och kunskapsförmedlare. Bokbussen är en filial till kommunens huvudbibliotek och det är viktigt att förmedla känslan av ett fullvärdigt bibliotek fast på hjul. Det ska kännas tryggt och välkomnande för alla, såväl barn som gamla, att besöka bokbussen.
Bokbussens inredning ska vara inbjudande och locka till läsning, inspiration och möten mellan människor. Inredningen behöver vara funktionell och flexibel eftersom många personer kan uppehålla sig samtidigt på bokbussen. Det är viktigt att tänka kreativt kring skyltning och exponering av media. Eftersom personalen vistas och arbetar många timmar på bokbussen, är en god arbetsmiljö av stor vikt, såsom avlastningsytor för reserverade böcker och återlämning av böcker vid arbetsdiskarna.
Det ska finnas möjlighet att kunna arrangera mindre evenemang, t.ex. barnteater, författarbesök, filmvisning, biblioteksinformation och sagostunder. För detta ändamål ska det finnas en trivsam plats med soffa längst bak i den publika delen och ytor framför soffan så att det finns möjlighet till ytterligare sittplatser vid behov. Kommunen ser därför gärna kreativa lösningar och förslag på hur detta skulle kunna se ut i bussen med filmduk/projektorplacering, sittplatser och annat som kan behövas för ett arrangemang.
Bokbussens inre ska vara utformat för en icke definierad framtid där målet att utöka bokbussens användningsområde utöver biblioteksverksamheten med fokus på utökad samhällsservice. Teknikens utveckling går snabbt och det är inte möjligt att förutspå framtida innovationer, men vi vill att bokbussen ska vara förberedd så långt det går genom att erbjuda anslutningar till el och nätverk. Kristinehamns nya bokbuss förväntas vara i drift i 15 - 20 år.