92284-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Källsortering Tyresö kommuns interna verksamhet
Referensnummer: 2021/KSUH 0150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Insamling av källsorterat material från Tyresös kommunala verksamheter
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun bjuder in Er att lämna anbud avseende fastighetsnära insamling av källsorterat material från kommunala verksamheter, enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tyresö kommun är en storstadsnära kommun cirka 20 minuter från Stockholm city. Totalt har kommunen cirka 3 000 anställda inom 19 olika verksamhetsområden.
Läs mer om Tyresö på kommunens hemsida www.tyreso.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig omfattning
Denna upphandling avser fastighetsnära insamling av källsorterat material och omfattar Tyresö kommuns interna behov under 2 + 1+ 1 år. Totalt finns idag omkring 60 kommunala fastighetsobjekt med kommunala verksamhetsutövare (se Bilaga 1 Objektslista).Till en början omfattar uppdraget hämtning från ett färre antal av dessa fastighetsobjekt då vissa av dem saknar avfallsutrymmen som möjliggör källsortering.Ambitionen är att uppdraget ska skalas upp när nya avfallsutrymmen tillskapas i, eller i anslutning till, dessa fastighetsobjekt.Under avtalsperioden kan det bli aktuellt med avfallshämtning från kommunala fastighetsobjekt med externa verksamhetsutövare. Detta är dock ingen garanti.Verksamheternas avfallsproduktion, liksom antalet ordrar, varierar. Det finns således ingen garanti för varken volymer, intäkter eller antal hämtställen.
Vissa verksamheter kan ha fler än ett hämtställe. För vissa verksamheter kan avfallslämningen ske vid hämtställe som inte ligger i anslutningen till fastigheten. Samtliga hämtställen är belägna inom Tyresö kommun.
Insamlingen kommer främst att ske i kärl (eller bur för exempelvis wellpapp) men kan i vissa fall behöva ske i container. Entreprenörens uppdrag är att antingen vid ett fast hämtintervall, eller vid avrop, bortforsla materialet och säkerställa att det materialåtervinns (respektive behandlas på miljömässigt bästa sätt). Kärl, bur och containrar som tillhandahålls av entreprenören ska vara försedda med dekaler enligt det nationella skyltsystemet för avfallssortering. Leverantören ska även kunna bistå med statistik för insamlade mängder per fraktion. Samtliga delar ska vara inkluderat i priset som leverantören lämnar.
Parterna är medvetna och överens om att implementering av nya lagar och förordningar kring fastighetsnära insamling (FNI) av förpackningar kan komma att ske under avtalstidens gång. Tvingande förändringar som påverkar uppdraget och dess utförande innebär att parterna har rätt till omförhandling av avtalet och dess villkor.
Kommunen har avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör.
Uppskattad omsättning
Omfattningen är uppskattad till 3 miljoner/år och ska endast ses som vägledande då beställaren inte garanterar några volymer i kommande avtal. Se bilaga 1, uppskattningsvis min 20 objekt och max cirka 60. Utöver objekten som omnämns i bilaga 1, kan det tillkomma ytterligare objekt om nya fastigheter byggs under avtalsperioden
Utvärderingsgrund
Beställaren kommer att anta det anbudet som är mest fördelaktigt med hänsyn till kvalité, miljöpåverkan och ekonomi.
Omfattning
Uppdraget avser källsortering inom Tyresö kommun åt beställaren i enlighet med detta avtal med bilagor samt övriga villkor, föreskrifter och krav i förfrågningsunderlag som legat till grund för upphandlingen och antaget anbud.
Om handlingarna skulle visa sig vara motsägelsefulla i något avseende gäller de, om inte omständigheterna uppenbarligen föranleder till annat, sinsemellan i följande ordning:
Skriftliga ändringar och tillägg till avtal med därtill hörande bilagor
Avtal inklusive bilagor och hänvisningar
Förfrågningsunderlag med bilagor och kompletteringar
Anbud
Leverantören skall utföra alla delar av uppdraget i enlighet med bestämmelser i detta avtal och med den skicklighet och omsorg som beställaren har anledning att förvänta.