92285-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Autoklaver
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dubbelsidig autoklav
Referensnummer: V 2021/2939
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser leverera, montera, installera samt driftsätta en dubbelsidig autoklav.
Autoklaven ska installeras i barriärgräns mellan BSL2 och BSL3-lab som är under uppförande på Wallenberglaboratoriet i Malmö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Lunds universitet inbjuder företag att lämna anbud på en autoklav.
Anbudsgivaren skall leverera, montera, installera samt driftsätta en dubbelsidig autoklav för sterilisering av bland annat behållare med vätskor i öppna och slutna kärl, textilier, laboratorieglas, inredning till autoklaver, papperspåsar, riskkartonger med avfall, metall-lådor med avfall samt övrigt tillhörande laboratorie.
Leverans inkluderar slutbesiktning och site acceptance test (SAT) inklusive provtryckning av autoklaven.
Lunds universitet ansvarar i samråd med leverantören för att media dras fram till överlämningspunkter samt att dessa är försedda med tillämplig avstängning (tex. kulventil). Leverantören ansvarar för inkoppling av autoklaven från överlämningspunkterna.
I leveransen ska ingå tre (3) stycken inlastningsvagnar med tillbehör samt serviceavtal för tre (3) år efter garantitidens utgång.
Autoklaverna ska installeras i samråd med beställaren, önskvärd leverans under byggnadsfasen.
Garantitiden för autoklaverna ska börja gälla från det datum då godkänd slutbesiktning av leverans och installation har genomförts.
Lunds universitet avser att skriva avtal med en (1) leverantör.