92388-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektrikertjänster
Referensnummer: UPH2020/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar kommunens/fastighetsbolagets behov under avtalstiden av installationer, ombyggnad, service och underhåll av el-, tele- och dataanläggningar. Exempelvis montering av kanalisation, kabeldragning, inkopplingar, mätningar inklusive mätningar i datanät. Även felsökningar och förebyggande arbeten för el-,tele och data kan avropas.
Arbetena ska utföras i kommunens olika fastigheter och anläggningar.
Avtalet är rangordnat med 3 leverantörer. På avrop överstigande ett basbelopp förbehåller vi oss rätten att konkurrensutsätta avropet mot de tre leverantörerna.
Arbetena ska utföras på löpande räkning efter avrop. Det ska även finnas möjlighet att avropa arbetare för resursarbete 100 % på plats hos beställaren under en tidsbestämd period.
Avtalet avser både Sunne kommun och Sunne Fastighets AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen