92407-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande layout av tidningen Medicinsk Vetenskap
Referensnummer: 2-849/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, inbjuder företag i fortsättningen kallad Anbudsgivaren eller Leverantör inkomma med anbud avseende ramavtal för Löpande layout av tidningen Medicinsk Vetenskap.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22210000 Tidningar, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Medicinsk Vetenskap är KI:s populärvetenskapliga tidning. Uppdraget består i att göra layouten av tidningen fyra (4) gånger per år; att ansvara för att det redaktionella materialet redigeras och rubriksätts till färdiga sidor som levereras direkt till tryckeriet.
Konsulten ska även vara med i planeringen av varje nummer för att, i nära samarbete med redaktionen, kunna diskutera och bidra med idéer till omslag, bildlösningar, grafik och illustrationer till tidningens olika inslag. Upphandlingen omfattar enbart formgivar/layoutjänst för tidningen Medicinsk Vetenskap.Tidningen är undantagen KI:s grafiska profil, det vill säga den har ett eget grafiskt uttryck, vilket bl.a. innebär andra typsnitt än de som gäller för övriga trycksaker som produceras vid KI. Ett befintligt ramavtal har löpt ut den 2019-12-31 och KI har behov av ett nytt ramavtal.KI avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör, om det är möjligt. Anbud ska lämnas på hela uppdraget.