Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textiltjänster
Referensnummer: UH-2020-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra inkl. tvätt av textilier bestående av cirkulationsgods (bäddtextilier, handdukar etc) samt personalkläder till enheter inom kommunens vård och omsorgsboenden, hemtjänst samt hemsjukvård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.