92441-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsinstallationsarbeten – Verksamhetsanpassning Förvaltningshuset
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVerksamhetsanpassning Förvaltningshuset
BeskrivningProjektet är en del i Luleå kommuns skolsturkturplan, och omfattar rivning, ombyggnation, mindre tillbyggnation samt yttre mark och VA av tidigare kontorsbyggnad på ca 10500 kvm till Kungsfågelns gymnasiums utbyggnad. Projektet siktar på att återbruka befintliga byggdelar i så stor utsträckning som möjligt.
Intern identifierareKLF 2025/54
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareVerksamhetsanpassning Förvaltningshuset