926-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm Arlanda: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektörer för Stockholm Arlanda ARN
Referensnummer: SDA 2019-01528
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att tillgodose Swedavias flygplaster i Stockholm, Arlanda Airport (ARN) med byggtekniska konsulter, Projektering inom nedan discipliner:
— Konstruktion
— Mark, VA, Geoteknikskonstruktion
— El, Tele, Data, Elkraft, Brandlarm
— VVS, Sprinkler, Kyl, Styr
— Brandkonsulter
— Transportsystem
Anbudsgivaren kommer att kunna lägga anbud på en eller flera discipliner.
Upphandlingens värde uppskattas till xx MSEK över 5 år
Avtalstiden: 3 år med möjlighet upptill 24 månaders förlängning
Avtalsstart är beräknad till 1.5.2020
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 Konstruktion
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar att tillgodose Swedavias flygplast Stockholm, Arlanda Airport (ARN) med byggtekniska konsulter, Projektering inom nedan disciplin:
Konstruktion
Upphandlingens värde uppskattas till ca 120 MSEK över 5 år
Anbudsområde 2 Mark, VA, Geoteknisk konstruktion
Del nr: 2
Uppdraget omfattar att tillgodose Swedavias flygplaster i Stockholm, Arlanda Airport (ARN) med byggtekniska konsulter, Projektering inom nedan disciplin:
Mark, VA, Geoteknikskonstruktion
Upphandlingens värde uppskattas till ca 50 MSEK över 5 år
Anbudsområde 3 El, Tele, Data, Elkraft, Brandlarm
Del nr: 3
El, Tele, Data, Elkraft, Brandlarm
Upphandlingens värde uppskattas till ca 60 MSEK över 5 år
Anbudsområde 4 VVS, Sprinkler, Kyl, Styr
Del nr: 4
VVS, Sprinkler, Kyl, Styr
Upphandlingens värde uppskattas till ca 45 MSEK över 5 år
Anbudsområde 5 Brandkonsulter
Del nr: 5
Brandkonsulter
Upphandlingens värde uppskattas till ca 15 MSEK över 5 år
Anbudsområde 6 Transportsystem
Del nr: 6
Tranportsystem
Upphandlingens värde uppskattas till ca 10 MSEK över 5 år