92601-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Kafeteriaverksamhet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kioskverksamhet häktet Malmö
Referensnummer: 2019-2039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55330000 Kafeteriaverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av kioskverksamhet inne på häktet Malmö.
Information om upphandlingen
Beskrivning och omfattning av uppdraget.
Uppdraget består i att bedriva kioskverksamhet i anvisade lokaler för försäljning av ett fastställt kiosksortiment, som är godkänt av Kriminalvården. Verksamheten har stor betydelse för Kriminalvårdens klienter, samtliga klienter vid det angivna verksamhetsstället kommer normalt att ha tillgång till kiosken. Leverantörens förtjänst för uppdraget består ensidigt av de intäkter som kioskverksamheten inbringar. Omsättningen var under 2018 cirka 1.5 miljoner SEK. Kriminalvården ersätter inte leverantören för genomförande av uppdraget. Någon garanti om avrop av viss volym eller till vissa värden kan således inte lämnas.
Häktet Malmö är ett av Kriminalvårdens säkerhetshäkten och tar framförallt emot häktade med restriktioner. Häktet ligger i Polishuset på Malmgatan 1 i Malmö och har 117 platser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55511000 Matsalstjänster och övrig kafeteriaverksamhet för särskild kundgrupp, 55900000 Detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen