Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skotare
Referensnummer: 2019-00018IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska ersätta nuvarande skotare.
Den nya skotaren kommer att nyttjas av Borås Stads skogsavdelning för utkörning vid gallring, slutavverkning samt vid löpande underhåll i stadens skogar, parker och övriga grönytor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16600000 Specialmaskiner för jordbruk eller skogsbruk, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144700 Nyttofordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen