Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Granskningsbord
Referensnummer: RS 2019-0336
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33192200 Bord för medicinska ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar granskningsbord för Region Stockholm före detta Stockholms läns landstings samt Region Gotlands vårdgivande enheter inom radiologi. Det finns behov att utöka och byta ut granskningsbord. Huvudinriktningen är att förse samtliga deltagande vårdgivande verksamheter med anpassade och kostnadseffektivt granskningsbord. Upphandlingen ska täcka de varierande behoven av granskningsbord som finns inom landstingens olika verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 39134100 Datorbord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen