9264-2023 - PlaneringSverige-Partille: Post- och telekommunikationstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialog - Upphandling av telefonväxel-och operatörstjänst
Referensnummer: KS/2023:29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför kommande upphandling av telefonväxel- och operatörstjänster önskar Partille kom-mun ta del av marknadens synpunkter på det aktuella upphandlingsområdet samt få del av nyheter och utveckling inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med leverantörsdialogen är att ta tillvara på marknadens erfarenheter, kunskaper och få leverantörernas synpunkter på hur vi på bästa sätt kan säkerställa leverans och uppfölj-ning och därmed upphandla en telefonväxel- och operatörstjänst som lever upp till den standard som önskas.
Upphandlingens mål är att tillgodose kommunens behov av telefonväxel- och operatörs-tjänster genom en kvalificerad upphandling där de leverantörer som finns på marknaden kan konkurrera på ett jämlikt sätt vilket förhoppningsvis resulterar i ett hållbart och professionellt genomförande.