92644-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Tillhandahållande av språkkurser
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning i svenska för invandrare
Referensnummer: KS 2018/0102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utbildning i svenska för invandrare enligt skolverkets kursplan genom:
— lärarledd undervisning i grupp på dagtid och kvällstid,
— flexibla studier, efter bedömning av SFI-ansvarig.
Anbud ska lämnas på hela uppdraget alternativa anbud behandlas inte.
Utbildning i svenska för invandrare ska vara förlagd i centrala Varberg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köparen avser att teckna avtal med en (1) utbildningsanordnare för detta uppdrag.