See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stora konferenser och möten 2022 från och med 151 deltagare (kompletterande upphandling)
Beskrivning: Denna upphandling omfattar Tjänster inom konferenser och möten, Stora konferenser från och med 151 deltagare. Anbud kan endast lämnas på efterfrågade geografiska anbudsområden, enligt avsnitt Antal Ramavtalsleverantörer per geografiskt anbudsområde (kommun(kommundel). Ramavtalsområdet Stora konferenser från och med 151 deltagare får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 4,8 miljarder SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Utöver denna upphandling annonseras ytterligare fyra upphandlingar parallellt avseende Konferenser och möten vilka samtliga utgör komplettering till tidigare genomföra upphandlingar: Små konferenser och möten 2022 Helpension antal deltagare 5-60 (kompletterande upphandling) (dnr 23.3-263-2024) Små konferenser och möten 2022 Helpension antal deltagare 61-150 (kompletterande upphandling) (dnr 23.3-264-2024) Små konferenser och möten 2022 Dagkonferens antal deltagare 5-60 (kompletterande upphandling) (dnr 23.3-265-2024) Små konferenser och möten 2022 Dagkonferens antal deltagare 61-150 (kompletterande upphandling) (dnr 23.3-266-2024) För mer information se upphandlingsdokument.
Intern identifierare: 23.3-267-2024
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingarna av Konferenser och möten, i detta fall Stora konferenser och möten 2022 från och med 151 deltagare omfattas av bilaga 2 enligt 19 kap. 1 § 1 st. 2 p. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och kommer att upphandlas enligt ett enstegsförfarande. Detta innebär att alla leverantörer har rätt att lämna anbud och där både prövningen av krav på leverantören (kvalificeringskrav) och prövningen av krav och kriterier kopplade till Tjänsten sker i ett och samma steg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
Ytterligare klassificering (cpv): 55130000 Andra hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Beskrivning: Se upphandlingsdokument.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Alvesta, anbudsområde
Beskrivning: Se upphandlingsdokument
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Berg, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Båstad, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Falkenberg, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Falun, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Filipstad, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Flen, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Forshaga, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Gislaved, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Gnesta, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Göteborg kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Haparanda, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Huddinge, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Härryda, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Höör, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Järfälla, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Kalix, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Karlskrona, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Kinda, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Kramfors, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Kristianstad, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Kungsör, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Kävlinge, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Landskrona, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Leksand, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Lerum, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Lessebo, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Lilla Edet, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Ljungby, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Lycksele, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Mark, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Mjölby, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Norrtälje, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Nykvarn, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Nynäshamn, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Nässjö, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Oskarshamn, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Piteå, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: Rättvik, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: Sala, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: Sigtuna kommundel 2 Rosersberg, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: Sotenäs, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: Stockholm kommundel 6 Östermalm, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: Strängnäs, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: Sundbyberg, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: Svedala, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: Söderhamn, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: Tanum, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: Tierp, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: Tomelilla, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: Trelleborg, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: Täby, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: Upplands-Bro, anbudsområde
Beskrivning: Se upphandlingsdsokument.
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: Vara, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: Vaxholm, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: Vellinge, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: Vidsel, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: Vingåker, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0060
Titel: Västervik, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0061
Titel: Åre kommundel 1, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0062
Titel: Åre kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0063
Titel: Älvkarleby, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0064
Titel: Ängelholm, anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0065
Titel: Östhammar, anbudsområde
Beskrivning: Se Upphandlingsdokument.