92677-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänst, Ventilation för Regionala Flygplatser
Referensnummer: SDA 2017-00690
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
I regionala flygplatser ingår flygplatserna:
— Malmö Airport (MMX),
— Kiruna Airport (KRN),
— Luleå Airport (LLA),
— Umeå Airport (UME),
— Åre Östersund Airport (OSD) och,
— Visby Airport (VBY).
(Ronneby Airport (RNB) deltar inte i denna upphandling).
Ramavtal gäller för belopp mellan 0 – 5 MSEK.
Ramavtal kommer att tecknas med flera leverantörer.
Ramavtal för ventilation för de regionala flygplatserna inkluderar följande yrkeskategorier:
— Ventilationsmontör.
— Servicemontör.
— Ventilationsisolerare.
— Ventilationstekniker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen