92716-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Brandskyddstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sotning och Brandskyddskontroll.
Referensnummer: D.nr: 2015/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning:
Uppdraget omfattar lagstadgad rengöring (sotning) och brandskyddskontroll enligt lagen (2003:778) och skydd mot olyckor och förordningen (2003:789) i Vänersborgs kommun. Anbudsgivarna förbinder sig att utföra rengöring (sotning) och brandskyddskontroll av fasta förbränningsanordningar och därtill hörande rökkanaler samt rengöring av imkanaler i restauranger, storkök och jämförbara utrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen