92716-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Möbler
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och Inredning
Referensnummer: SDA 2017-01297
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveranser av.
1) Kontorsmöbler och Inredning
2) Möbler & Inredning för offentlig miljö
Samt tillhörande tjänster till Swedavias samtliga flygplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kontorsmöbler och Inredning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39100000 Möbler, 39200000 Inredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontorsmöbler och Inredning:
Leverantören ska, i enlighet med villkoren i detta avtal jämte tillhörande bilagor, leverera följande fem (5) typer av möbler, inredning och tjänster med anknytning till en arbetsplats ska kunna erbjudas:
• Kontorsmöbler (arbetsbord, kontorsstol, förvaringsmöbler, etc.).
• Inredning för angränsande utrymmen (mötesrum, väntrum, lunchutrymmen, etc.).
• Textilier (gardiner, mattor, etc.).
• Belysning (arbetsplatsbelysning, miljöbelysning, etc.).
• Övrig inredning (ljudabsorbenter, etc).
Med tillhörande tjänster kan avses planeringsskisser, måttagning på plats, montering, reparationer och annan service som utförs i samband med inredning av kontorsutrymmen. Leverantören ska tillhandahålla dokumentation över levererad vara /system.
Möbler och Inredning Offentlig miljö:
Möbler och tillhörande Inredning för Swedavias offentliga miljöer, såsom terminaler och lounger samt angränsande ytor. I uppdraget ingår även tillhörande tjänster såsom uppställning och montering, design-och arkitekttjänster samt andra tjänster förekommande i samband med inredning av offentliga miljöer.
Leverantören ska tillhandahålla dokumentation över levererad vara /system.
Swedavia avser att teckna ramavtal med en eller flera leverantörer enligt följande: Utvärdering kommer att ske separat för område 1) Kontorsmöbler och Inredning och 2) Möbler & Inredning för offentlig miljö.
Leverans skall kunna ske till samtliga Swedavias flygplatser. Detta gäller produkter och utrustning samt tillhörande tjänster.
Anbudslämnare kommer att kunna lämna anbud på ett av områdena eller båda. Swedavia kommer sedan att tilldela ett eller två kontrakt.
Upphandlingen syftar till att teckna avtal för en tidsperiod om 3 år med en ensidig rätt för Swedavia att begära förlängning om upp till 2 år, alltså längst i 5 år.
Möbler & Inredning för offentlig miljö
Del nr: 2
Möbler och Inredning.