2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frukt, grönt och potatis
Beskrivning: Detta ramavtal syftar till att säkerställa Kommunens behov av färsk frukt och grönsaker samt potatis. Kommunens tillagningskök har en ambition att öka andelen grönsaker i de måltider som serveras och samtidigt ha en hög kvalitet i de produkter som köps in. Kommunen ska öka den ekologiska andelen av livsmedelsinköpen där inköpen av färsk frukt och grönsaker kan bidra till en stor del av den ökningen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102008:Lot:1