Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Fuktskadeutredare
Referensnummer: 6115-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulten skall kunna genomföra uppdrag avseende fuktskadeutredningar med utgångspunkt.
Från SWESIAQ-modellen (se www.swesiaq.se). Uppdragets omfattning framgår av bilaga.
Uppdragsbeskrivning. Uppdraget omfattar även att samordna beställarens eventuella vattenskador samt.
Utföra statusinventeringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356100 Tekniska kontroller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för konsulttjänster inom fuktskadeutredning. Den årliga uppdragsvolymen kan uppskattas till cirka 1500-2000 konsulttimmar per år. Beställaren garanterar ej dessa volymer.