92735-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CA Broadcom konsulter 2021
Referensnummer: Ks 111/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på installation, integration, underhåll, support och utveckling av:
CA Broadcom ServiceDesk, CA Broadcom Service Catalog, CA Broadcom Process Automation, CA Broadcom Embedded Entitlements Manager och CA Broadcom Business intelligence (Jaspersoft), för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72250000 System- och stödtjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Upphandlingens omfattning och beskrivning av nuläge
Upphandlingen rör tjänster för bl.a. utveckling samt leverans av nya funktioner i:
CA Broadcom ServiceDesk ver 17.2, CA Broadcom Service Catalog ver 17.2, CA Broadcom Process Automation, CA Broadcom Embedded Entitlements Manager och CA Broadcom Business intelligence (Jaspersoft).
Utöver utveckling ingår i avtalet att kunna leverera: installation, integration samt support och underhåll på befintliga och nya tjänster som kan komma att beställas under avtalstiden, samt vidareutvecklingsprojekt och stöd i förstudier.
Anbudsgivaren ska kunna erbjuda kompetent personal inom området och det är viktigt att den teknik som används som grund för de lösningar som tas fram inte innebär någon inlåsning i teknik som inte valts av Örebro kommun. Konsulterna ska under uppdragets gång även svara för kompetensöverföring till kommunens personal.
I nuläget är flera projekt i genomförandefasen, med projektledare och deltagare från Örebro Kommun. De konsulter som upphandlas ska ingå i detta projekt och huvudsakligen genomföra arbetet på plats i Örebro.
Örebro kommuns årliga inköp uppskattas i snitt ligga på ca 500 000 SEK per år. Ramavtalets maximala takvolym: 2 500 000 SEK.
Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov. Förändrad demografi och politiska beslut kan leda till betydande förändringar. Örebro kommun garanterar därför inga volymer utan anbudsgivaren ska tillhandahålla den upphandlade tjänsten i den omfattning som betingas av det verkliga behovet under avtalsperioden.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun
Ytterligare upplysningar om Örebro kommun finns att läsa på www.orebro.se.