Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Frukt, grönsaker, potatis och ägg
Referensnummer: RJL 2018/1682
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att upphandla frukt, grönsaker, potatis och ägg till Region Jönköpings län
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter, 15119600 Fiskkött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen