92770-2020 - ResultatSverige-Alingsås: Helpdesk- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
It-service och helpdesk
Referensnummer: 19/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bemanningstjänster gällande it-servicepersonal med helpdesk-kompetens.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende It-service och helpdesk och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Upphandlingen omfattar bemanningstjänster gällande it-servicepersonal med helpdesk-kompetens. Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med sex leverantörer för Alingsås kommuns behov.
Inför varje avrop kommer en förnyad konkurrensutsättning att genomföras för att utse leverantör för det specifika avropet. Avropen kommer främst bestå av långsiktiga uppdrag, men kortare uppdrag kan också bli aktuella under avtalsperioden. Det första avropet kommer uppskattningsvis att gälla två konsulter på heltid under hela avtalsperioden, d v s upp till fyra år om inte avtalet upphör i förtid.
Bemanningstjänst gällande It-service omfattar leverans av utrustning till främst anställda inom Alingsås kommun, i arbetsuppgifterna ingår även förberedelse av utrustning genom installationer. Utrustningen är allt från PC till mobiltelefoner. Transporter ingår som en del av arbetet.
Bemanningstjänst gällande helpdesk omfattar arbete gällande ärenden, konsulterna har den första kontakten med de personer inom Alingsås kommun som vill ha hjälp med it. Ärenden tas emot per telefon och som e-tjänster. Alingsås kommun tillämpar en förenklad version av ITIL.
De konsulter som erbjuds för uppdrag ska kunna arbeta inom både it-service och helpdesk.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.