92784-2020 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputsning och städning av höga höjder
Referensnummer: 19/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende ramavtalsupphandling av fönsterputsning och städning av höga höjder i Jönköpings kommuns lokaler.
Omfattning
Jönköpings kommuns Tekniska kontor ansvarar för drift och underhåll av kommunens fastighetsbestånd där avdelning Städ och konferens har det operativa ansvaret för stora delar av kommunens städning och där fönsterputsning och städning av höga höjder ingår som en extern entreprenad.
Det förväntas att anbudslämnaren har både kompetensen och kapaciteten att planera och administrera efterfrågade tjänster för offererade arbetsområden.Både fönsterputsning och städning av höga höjder ska ske en gång per år på de i upphandlingen angivna objekten.Äldreboenden och gruppboenden ingår inte i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen