Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förlängning av entreprenadavtal om sotning
Referensnummer: 111-355/2013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar lagstadgad sotning (rengöring) inom centrala Stockholms stad, Norrmalm och Östermalm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förlängning av avtal avseende koncessionstjänster för sotning (rengöring) inom Norrmalm och Östermalm. Förlängningen avser att säkerställa tjänsten under tiden en ny upphandling genomförs.