92861-2017 - ResultatSverige-Varberg: Maskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av maskiner och bodar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Hyra
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar de upphandlande myndigheternas behov av hyra av maskiner och bodar m.m. under ramvtalstiden som kommer att tecknas för maximalt 4 år. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 3 st. leverantörer som rangordnas efter lägst pris.
Upphandlingen har tidigare varit annonserad, men avbröts eftersom det skedde större förändringar. Diarie nr är bibehållet från tidigare upphandling, men med tillägget -2.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34311000 Maskiner, 42420000 Skopor och gripanordningar till kranar eller grävmaskiner, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.