92873-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Skafferiavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkafferiavtal
BeskrivningMelleruds kommun genomför upphandling avseende skafferiavtal för inköp av livsmedel och förnödenheter i konsumentförpackningar och inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud. Upphandlingen genomförs i syfte att upprätta skafferiavtal med flera livsmedelsbutiker med fullsortiment i närområdet. Avtalet ska tillgodose förvaltningarnas, bolagens och deras verksamheters behov av mindre inköp av livsmedel, t.ex. konsumentförpackningar, mindre mängd husgeråd, hygienartiklar, säsongsvaror osv. Skafferiavtalet är ett i huvudsak kompletterande avtal till kommunens övriga livsmedelsavtal och andra avtal. Upphandlingen syftar till att få en jämn och hög nivå av livsmedel till, dels kommunens mindre enheter som vårdboenden, fritidsgårdar, skolor, förskolor etc. En del inköp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs med brukare m.fl från olika verksamheter, vilket innebär att promenera till butik och inhandla varor för verksamheten. Avtal kommer att tecknas med samtliga butiker som uppfyller kraven i upphandlingen Skafferiavtalet är ett i huvudsak kompletterande avtal till kommunens övriga livsmedelsavtal och andra avtal
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122022:Lot:1