See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drivmedel från pump och laddstation
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde A: Diesel/biodiesel Delområde B: Bensin Delområde C: E85 Delområde D: Alkylatbensin i dunkar och bulk Delområde E: HVO Delområde F: Vätgas Delområde G: Snabbladdning av el Delområde H: Fordonsgas
Föregående meddelande: 011722-2023
Intern identifierare: 576/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09100000 Bränslen
Ytterligare klassificering (cpv): 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09120000 Gasformiga bränslen, 09132000 Bensin, 09132300 Etanolbensin, 09134200 Dieselbränsle, 09134220 Dieselbränsle (EN 590), 09134230 Biodiesel, 09134232 Biodiesel (B100), 09310000 Elektricitet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde A: Diesel/biodiesel Delområde B: Bensin Delområde C: E85 Delområde D: Alkylatbensin i dunkar och bulk Delområde E: HVO100 Delområde F: Vätgas Delområde G: Snabbladdning av el Delområde H: Fordonsgas 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Drivmedel från pump
Ytterligare klassificering (cpv): 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09132000 Bensin, 09132300 Etanolbensin, 09134200 Dieselbränsle, 09134220 Dieselbränsle (EN 590), 09134230 Biodiesel, 09134232 Biodiesel (B100), 09310000 Elektricitet
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde A - Diesel/biodiesel
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde A: Diesel/biodiesel 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.
Ytterligare klassificering (cpv): 09134200 Dieselbränsle, 09134220 Dieselbränsle (EN 590), 09134230 Biodiesel, 09134232 Biodiesel (B100)
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde B - Bensin
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde B: Bensin 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.
Ytterligare klassificering (cpv): 09132000 Bensin
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde C - E85
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde C: E85 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.
Ytterligare klassificering (cpv): 09132300 Etanolbensin
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområde D - Alkylatbensin (dunk/bulk)
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde D: Alkylatbensin i dunkar och bulk 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Delområde E - HVO
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde E: HVO100 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.
Ytterligare klassificering (cpv): 09134230 Biodiesel
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Delområde F - Vätgas
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde F: Vätgas 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.
Ytterligare klassificering (cpv): 09120000 Gasformiga bränslen
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Delområde G - Snabbladdning av el
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde G: Snabbladdning av el 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.
Ytterligare klassificering (cpv): 09310000 Elektricitet
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Delområde H - Fordonsgas
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning, på både bemannade och obemannade bensinstationer inkl. tillbehör och tjänster för fordonets trafiksäkerhet och underhåll via drivmedelskort. Områdena som omfattas är: Delområde H: Fordonsgas 100% fossilfria drivmedel kommer att prioriteras av avtalsanvändare.