Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter vatten och avlopp
Referensnummer: TN 2020/3226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattningen varierar utifrån beställarens behov av konsultstöd och projektens storlek och komplexitet.
I konsultens uppdrag ingår att upprätta handlingar för olika skeden. Se 8.2 Projekteringsanvisningar CAD samt handling 8.3 Exempelmall Uppdragsspecifikation Konstruktör husbyggnad vilken kan komma att användas som vägledning i samband med avrop för att definiera uppdragets omfattning.
Övrigt:
Konsulter förutsätts känna till och arbeta efter gällande versioner av EKS, AMA, BBR, Bygghandling 90 m.fl.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen