93005-2023 - ÄndringSverige-Broby: Programvara för administration
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för skolskjutsplanering (Östra Göinge, Osby samt Höör) samt skolval (Höör)
Referensnummer: KS 2021/02550, BUN 2022:255, BUN 2022/153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av tjänsten IT-stöd för skolskjutsplanering som molntjänst, inkl. support- och underhållsavtal. Upphandlingen genomförs av Östra Göinge kommun som inköpscentral åt Östra Göinge kommun, Osby kommun och Höörs kommun. Höörs kommun upphandlar både skolskjutsplanering och skolval. Upphandlande myndigheter avser att teckna egna avtal under en period om 4 år med möjlighet till förlängning i 2 år.