Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstruktion projektering bro
Referensnummer: TN 2022/00035-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för genomförande av broprojektering med inriktning mot underhållsjobb men även nybyggnation kan förekomma. I ramavtalet ingår upprättande av bl.a. bygghandlingar, upphandlingsdokument och utredningar vid tunga transporter, andra typer av utredningar, gestaltningsidéer, undersökningar och rapporter i den omfattning som behövs i respektive uppdrag.
o Projektör bro
o Uppdragsledare
o konstruktör
o Utredare bro
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren förbehåller sig rätten att vid större uppdrag välja att utföra ny upphandling utanför det här ramavtalet för det enskilda uppdraget.
Den årliga volymen för detta ramavtal uppskattas till 900 000 SEK. Någon specifik volym kan inte garanteras utan beror på beställarens aktuella behov. Om den totala volymen som avropas enligt detta avtal under kontraktstiden och optionstiden överstiger 3 800 000 SEK kommer beställaren att säga upp avtalet.