Officiellt namn: Örebro kommun Postadress: Box 30070 Ort: Örebro Postnummer: SE-701 35 Land: Sverige Att: Göran Gunnarsson E-post:goran.gunnarsson@orebro.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Hämtning av hushållsavfall i säck och kärl samt underjordsbehållare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kodSE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser avtal om entreprenad för hämtning av hushållsavfall i kärl och säck för stadsplanerade områden i Örebro kommun och för hämtning av hushållsavfall i underjordsbehållare för hela Örebro kommun. Uppdraget omfattar konventionell tömning, registrering, transport och invägning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt 23.1.2017