93029-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Vägledning och rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Preparations for negotiations related to Serbia's EU accession process, Phase 3, Environment Accession Project 3 (ENVAP3).
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The Republic of Serbia officially applied for EU membership on 22.12.2009. SEPA has supported Serbia to prepare for EU negotiations in two projects since June 2011. The projects have been successful and the second project, the Environment Accession Project 2 (ENVAP2), ends in May 2016. The cooperation has been financed by Sida.
The planning of ENVAP3 is now taking place. The project needs a senior advisor to function as a Team Leader in Belgrade.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85312300 Vägledning och rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 79420000 Managementtjänster, 90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning, 98910000 Särskilda tjänster för internationella organisationer och organ
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.