93033-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal injustering av värmesystem, värmeåtervinningssystem, energianalyser och driftoptimering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna ramavtalsupphandling avser injustering av värmesystem, värmeåtervinningssystem, energianalyser och driftoptimering. Uppdragen skall redovisas i en rapport som vid behov innehåller förslag på åtgärder. Anbudsgivare skall också ha förmågan att på plats utföra injusteringen inklusive att vid behov byta ut enstaka komponenter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.