93052-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalix: Handledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handledning
Referensnummer: Soc 2021-00293 05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80590000 Handledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar enskild handledning och handledning i grupp inom följande områden;
a. Chefer/arbetsledare med personalansvar
b. Socionomer och handläggare inom myndighetsutövning och verkställighet (barn och unga SoL och LSS t ex boende och öppenvård, vuxen SoL och LSS t ex boende och öppenvård)
Handledning sker antingen på plats i Kalix kommun, via distans eller som en kombination av dessa.
Upphandlande myndighet (UM) är Socialnämnden, Kalix kommun, med organisationsnummer 212000-2692.
Ingen garanti kan ges för antal successiva avrop, dock är det historiska värdet för handledningsuppdrag ca 600.000 SEK per år.
Maximal takvolym för ramavtalsområdet inom giltig avtalstid är 3 000 000 SEK.
UM tecknar ramavtal med upp till fem (5) stycken leverantörer per handledningsområde.
Initial giltighet för ramavtal är två år, med möjlighet att förlänga ett år i taget. Ramavtalens totala giltighet är 4 år och tecknas snarast möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79998000 Coachning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar såväl enskild handledning som handledning i grupp inom följande områden;
b. Socionomer och handläggare inom myndighetsutövning och verkställighet*
Handledning genomförs antingen på plats i Kalix kommun, via distans eller som en kombination av dessa enligt avnämarens önskemål i sin avropsförfråga.
* Med verkställighet menas följande - barn och unga SoL och LSS t ex boende och öppenvård, vuxen SoL och LSS t ex boende och öppenvård
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet (UM) för denna upphandling är Socialnämnden, Kalix kommun, med organisationsnummer 212000-2692 vilket ger rätt att genomföra avrop från tecknade ramavtal.
Kalix kommun med cirka 16 000 invånare har en väl utbyggd privat och offentlig service och ett brett näringsliv i stark utveckling. Oavsett om du bor inom centralorten eller i någon av kommunens många levande byar är det nära till det mesta; jobb, skärgård, vänner, skola, restauranger, familj, fritid, skog, butiker och nöje. Kalix rankas också topp tre i landet både när det gäller skolan och friluftslivet. Visste du förresten att Kalix kommun har 39,1 mil kust, flera älvar, varav en av Sveriges fyra nationalälvar, ett galleri och en fullbokad konsthall, flera oberoende och unika inrednings- och modebutiker, ett flertal mat- och dryckesproducenter och en av Sveriges få privatägda biografer.
Omfattning
Chefer/arbetsledare med personalansvar
Socionomer och handläggare inom myndighetsutövning och verkställighet*
Handledning genomförs antingen på plats i Kalix kommun, via distans eller som en kombination av dessa enligt avnämarens önskemål i sin avropsförfråga. Avropsprincip för kommande avtal är enligt upprättad rangordning.
Maximalt takvolym för ramavtalsområdet inom giltig avtalstid är 3 000 000 SEK. I samband med att summerat fakturerat belopp till Kommunen uppnår takvolym upphör ramavtalens giltighet automatiskt och inga nya avrop kan genomföras.
Ramavtal med en eller flera leverantörer
UM har för avsikt att teckna ramavtal med upp till fem (5) stycken leverantörer per handledningsområde.
Initial giltighet för kommande ramavtal är två (2) år, med möjlighet att förlänga ett år i taget. Ramavtalens totala giltighet är 4 år. Ramavtal kommer att tecknas snarast möjligt.